Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W 2005 roku ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Data nie jest przypadkowa. To właśnie 27 stycznia 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.

W czasie II wojny światowej zginęło z rąk Niemców ponad 6 mln osób narodowości żydowskiej, prawie w całości cywili zamordowanych w obozach zagłady. Rezolucja wydana przez ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie jest skierowana wyłącznie na oddanie czci pomordowanym. To również apel o przeciwdziałanie ,,jakimkolwiek formom negacji Holocaustu”. Jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci – po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

W środę, 27 stycznia 2021 roku, dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej – Dorota Ignasiak wraz ze swoim zastępcą – Dariuszem Stańdo, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy w parku im. Stefanii i Juliana Tuwimów, upamiętniającej śmierć tomaszowianki, Karoliny Juszczykowskiej, straconej za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

Pamiętamy.

Źródło Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj