Prawie 37 tys. cudzoziemców ubezpieczonych społecznie w województwie łódzkim

Prawie 37 tys. cudzoziemców ubezpieczonych społecznie w województwie łódzkim

11 lutego 2019 0 przez Dziennikarz

Niemal 570 tys. cudzoziemców opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Zdecydowanie największą grupą ubezpieczonych obcokrajowców w kraju są obywatele Ukrainy. W województwie łódzkim mamy niemal 37 tys. wszystkich obcokrajowców pozostających w ubezpieczeniu i 81 procent z nich to właśnie obywatele Ukrainy.

Statystyki ZUS z 31 grudnia 2014 r. wskazują, że od tego czasu liczba osób narodowości ukraińskiej w naszym województwie systematycznie wzrasta. Przez 4 lata, liczba obywateli Ukrainy podlegających ubezpieczeniom społecznym wzrosła w naszym województwie o 1650 procent. Z 1699-u na koniec 2014 r. do 29 745 –u na koniec 2018 r. Najwięcej ubezpieczonych przedstawicieli Ukrainy znajdziemy w województwie mazowieckim, gdzie ubezpieczonych z Ukrainy zarejestrowanych jest ponad 92,5 tys. osób. Kolejne województwa z największą liczbą ubezpieczonych z Ukrainy, to województwo: wielkopolskie – 46 285, dolnośląskie – 43,2 tys. Województwo łódzkie plasuje się na 6 pozycji w tym rankingu. Najmniej ubezpieczonych z Ukrainy znajdziemy w województwie podlaskim – 3,7 tys.

Kolejna najliczniejsza grupa cudzoziemców w naszym kraju i województwie to przedstawiciele Białorusi. Jest ich jednak znacznie mniej od obywateli Ukrainy. W całym kraju – 34,1 tys., a w naszym województwie – 1,6 tys.

W województwie łódzkim możemy też spotkać przedstawicieli innych nacji, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Mamy osoby z obywatelstwem gruzińskim – 485 osób, hinduskim – 476 , rosyjskim – 344, mołdawskim – 284, armeńskim -255, czy też włoskim – 187, hiszpańskim -87, portugalskim – 50, niemieckim – 87, francuskim – 96 i chińskim – 86. Próżno jednak szukać u nas ubezpieczonych społecznie z Bostwany, Czadu czy Gabonu, ale mamy po jednym przedstawicielu Barbadosu, Dominikany i Jamajki.

  Obywatelstwo  Ogółem stan na 31.12.14Ogółem stan na30.06.16Ogółem stan na 31.12.16Ogółem stan na 30.06.17Ogółem stan na 31.12.17Ogółem stan na 31.12.18
Ukraińskie1699739811 16216 56620 68329 745
Białoruskie2073655306478181621
Tureckie198226221224222228
Wietnamskie202194199216221250
Włoskie122199152160180187
Armeńskie215213220228242255
Rosyjskie197204244252257344
Hinduskie160187202225301476
Portugalskie10312037424250
Hiszpańskie669974737487
Niemieckie959391908387
Rumuńskie178165189171187170
Bułgarskie8610310810110691
Mołdawskie486188135193284
Litewskie595459677079
Chińskie806970728086
Francuskie869011210810196

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego