Od kilku dni w naszym regionie panują dodatnie temperatury, które powodują szybkie topnienie śniegu oraz pokrywy lodowej na akwenach wodnych. W takich warunkach szczególnie niebezpieczne jest spacerowanie po zamarzniętej rzece lub stawie.

Również na terenie naszego powiatu znajdują się miejsca, które chętnie odwiedzane są przez spacerowiczów – np. Zalew Sulejowskim gdzie szczególnie w dni wolne od pracy, na zamarzniętej tafli lodu można spotkać bawiące się dzieci, osoby dorosłe oraz wędkarzy.  

Mimo ostrzeżeń, co roku w wyniku załamania się lodu na rzece lub jeziorze ginie kilkadziesiąt osób. Od 1 stycznia 2021 roku straż pożarna interweniowała 59 razy na akwenach, niestety 23 osoby straciły życie a 46 odniosło obrażenia.

Dlatego też apelujemy do ludzi o rozsądek. Straż pożarna w całej Polsce przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach:

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po około trzech minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Źródło Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj