Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju, na stałe wpisane w kalendarz każdego patrioty. Jest wyrazem szacunku dla dokonań przodków walczących w obronie ojczyzny oraz źródłem wiedzy historycznej i patriotycznych doświadczeń. Odzyskanie niepodległości i powrót po latach zaborów wolnego państwa polskiego dla wszystkich Polaków jest wartością, którą doceniamy i szanujemy również na szczeblu lokalnym.

W Gminie Inowłódz uroczystość 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się o godz. 09.00, mszą świętą w intencji Ojczyzny  w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Na zaproszenie Wójta Gminy Inowłódz przybyły delegacje radnych, sołtysów, przedstawiciele OSP wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą, stowarzyszeń, szkół, pracownicy kultury i urzędu gminy, reprezentacje instytucji współpracujących z samorządem, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni, na czele z pocztami sztandarowymi oraz jeźdźcami konnymi: Stajnia – „Safari”  z Domaniewic, stajnia- „Koniczynka” z Poświętnego, udali się ulicami Inowłodza do parku pod obelisk poświęcony rozstrzelanym mieszkańcom Inowłodza i okolic, gdzie uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie w przemówieniu okolicznościowym wystąpił Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki, w którym m.in. podziękował za liczne przybycie i uczczenie pamięci, o tych którzy zginęli w walce za ojczyznę. Po wystąpieniu Wójta Gminy Inowłódz delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się do Sali OSP w Inowłodzu na program artystyczny. Patriotycznym akcentem Święta Niepodległości był specjalny program przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Poprzez wiersze, pieśni i opowiadania stworzyli niepowtarzalny klimat historii Polski. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem przygotowali przedstawienie które koordynowali: Pan Roman Rodakowski  oraz Pan Maksymilian Papiernik, który pokrótce przedstawił historię swoich przodków w walce o niepodległość. Obchody Święta Niepodległości były nie tylko chwilą powagi i zadumy, ale także wzruszeń i radości z faktu, że żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce. Wójt Gminy Inowłódz składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tak ważnym dla Polski Święcie – 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Tekst/Foto: Emilia Karwat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

cztery × 2 =