Niestety ciągle są osoby, które negują ideę noszenia elementów odblaskowych. Czy rzeczywiście nie ma takiej potrzeby? Wystarczy po zmroku znaleźć się na niedoświetlonej drodze aby zobaczyć skalę problemu. To jak szybko pieszy zostanie zauważony nocą, zależy od wielu czynników. Między innymi od koncentracji kierowcy prowadzącego pojazd, stanu oświetlenia jego pojazdu, a także koloru stroju pieszego. Pieszy ubrany w ciemny strój, nocą na nieoświetlonej drodze i bez elementów odblaskowych – naraża się na śmierć !

W artykule 11 Prawa o Ruchu Drogowym ustawodawca nałożył na pieszego wiele obowiązków, między innymi : obowiązek  korzystania z chodnika, a gdy go nie ma przemieszczania się lewą stroną drogi. W tym samym artykule legislator ustanowił, że pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że, porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Pomimo, że mamy  obowiązek używania elementów odblaskowych (poza obszarem zabudowanym) i zdrowy rozsądek nakazuje aby ich używać na nieoświetlonej drodze, znaczna ilość niechronionych uczestników ruchu drogowego  jest po prostu niewidoczna dla kierujących.  Ubrani w ciemne ubrania, pozbawieni jakichkolwiek odblasków piesi są niewidoczni dla kierowcy. Szczególnie teraz – zimą, gdy zmrok zapada bardzo wcześnie, ważne jest abyśmy używali elementów odblaskowych. 

Policjanci w swojej codziennej służbie  dbają o bezpieczeństwo dzieci, podczas licznych wizyt w szkołach, czy przedszkolach. Uczą najmłodszych bezpiecznych zachowań na drodze. Nie zapominajmy jednak że, nasze pociechy biorą przykład z nas dorosłych. Dlatego oprócz wiedzy zdobywanej podczas wizyt  w placówkach oświatowych od  mundurowych, bardzo ważna jest wiedza jaką młody człowiek wyniesie z rodzinnego domu. Dziecko to wnikliwy obserwator. Widząc, że mama, tata lub inny opiekun  łamie przepisy, samo również będzie tak postępować. Jest to wysoce niebezpieczne, gdyż nasza pociecha nie posiada doświadczenia dorosłego uczestnika ruchu drogowego i nie potrafi w sposób prawidłowy ocenić sytuacji na drodze. 

Przypominamy!

Aby element odblaskowy był widoczny:

– po pierwsze musimy go mieć na zewnętrznej  garderobie, w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

– pamiętajmy samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, więcej światła kierowane jest na prawą stronę drogi, dlatego rekomendowane jest noszenie elementów odblaskowych po stronie bliższej  krawędzi jezdni.

Jedno jest pewne – jesteś widoczny – jesteś bezpieczny.

asp sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

5 × jeden =