W piątek 4 lutego 2022 roku, na terenie województwa łódzkiego policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

4 lutego 2022 roku na terenie województwa łódzkiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi  zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią  przepisów.

Jak wskazują policyjne statystyki na terenie województwa łódzkiego w 2022 roku odnotowaliśmy  spadek wypadków z udziałem pieszych, w tym tych najtragiczniejszych w skutkach.  W roku 2022 doszło do 457 wypadków w których 45 pieszych poniosło śmierć, a 430 osób zostało  rannych. W analogicznym okresie w 2021 roku odnotowaliśmy 502 wypadki, w których 63 osoby zginęły, a 449 osób zostało rannych. Podczas trwania  działań mundurowi ujawnili 908 wykroczeń w tym 181 popełnionych przez pieszych i 141 przez kierujących przeciwko bezpieczeństwu pieszego. Pod lupę stróżów prawa wzięta została również prędkość pojazdów poruszających się w okolicach przejść. Funkcjonariusze ujawnili 383 przypadki przekroczeń prędkości. Spośród innych wykroczeń ujawnianych tego dnia była również jazda bez włączonych świateł mijania, rozmowy przez telefon  komórkowy podczas jazdy, niezapinanie pasów bezpieczeństwa czy też stan techniczny pojazdów.

Kolejny raz apelujemy do kierowców i pieszych!

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może ustrzec nas przed kalectwem lub utratą życia.  Wystarczy jedynie przyjrzeć się skutkom wypadków, aby stwierdzić, że negatywne konsekwencje ich powstania w głównej mierze spadają  na niechronionych uczestników ruchu drogowego.  Pamiętajmy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.

 asp. sztab. Marzanna Boratyńska  WRD KWP w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj