Od dziś aż do 2 września Miejski Zakład Komunikacyjny będzie testował na swoich liniach autobus elektryczny. W Piotrkowie tego typu pojazd wykorzystywany jest do przewozu mieszkańców po raz pierwszy w historii.Dziś w godzinach popołudniowych autobus elektryczny marki Solaris wyjechał na ulice miasta. Zanim to jednak się stało prezydent Krzysztof Chojniak spotkał się z dziennikarzami, aby na briefingu prasowym poinformować o rozpoczętej akcji testowania pojazdu.

– Przygotowując się do zakupu nowych bezemisyjnych autobusów dla naszych mieszkańców rozpoczynamy testy autobusu elektrycznego – mówił prezydent.
– Pozyskaliśmy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach którego chcemy zakupić 7 autobusów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że na tę inwestycję będziemy musieli wyłożyć około 50% naszych pieniędzy miejskich – dodał Krzysztof Chojniak i podkreślił, że w drugim etapie – jednak już nie z tego programu, z którego miasto pozyskało dofinansowanie – planuje zakupić 6 autobusów hybrydowych.
– W dalszej perspektywie planujemy zakup kolejnych 5 „elektryków” pod warunkiem pozyskania środków zewnętrznych – podsumował.

Rafał Zajas z firmy Solaris przybliżył wyposażenie testowanego autobusu. – Pojazd jest klimatyzowany. Ma 66 miejsc – 25 siedzących oraz 41 stojących. Zamiast lusterek bocznych ma kamery, dzięki czemu kierowca ma większe pole widzenia. Znajdują się w nim też różnego typu ładowarki: USB i indukcyjne. Testowy egzemplarz jest w pełni dostosowany do osób mających problemy z poruszaniem się i niepełnosprawnych.

Testowanie „elektryka” to wynik dofinansowania, jakie miasto – po wielomiesięcznych staraniach – pozyskało w konkursie „Zielony transport publiczny”. Nasz wniosek w marcu przeszedł pozytywną ocenę formalną, a w lipcu merytoryczną. Po przeprowadzeniu negocjacji z NFOŚiGW ostatecznie miasto wywalczyło ponad 13 mln zł na wymianę taboru MZK na zeroemisyjny.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 26 mln zł (25,76 mln zł).

W ramach projektu Miasto planuje zakup:

  • 7 autobusów o napędzie elektrycznym (niskopodłogowe, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, łączna liczba miejsc nie mniej niż 70 osób;
  • 7 ładowarek wolnych w zajezdni autobusowej
  • 3 ładowarki pantografowe (szybkie) na pętlach przy ul. Słowackiego 179 i przy ul. Dmowskiego;
  • a także przeprowadzić szkolenie dla co najmniej 25 kierowców i 10 mechaników.

Termin zakończenia przedsięwzięcia: 31.03.2023 r.

​Testowanie autobusu elektrycznego potrwa do 2 września i wykorzystywany będzie na wszystkich liniach MZK.
Przypominamy, że w ubiegłoroczne wakacje testowaliśmy autobus hybrydowy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj