W 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema, doceniając jego dorobek twórczy i wkład w rozwój literatury fantastyczno-naukowej Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim opracowała działania projektowe pn.: „goLEM 2021”. Głównym celem 14 wydarzeń kulturalnych
i edukacyjnych jest rozbudzenie zainteresowania twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich pisarzy, futurologów i filozofów XX w.  oraz promocja literatury fantastyczno-naukowej.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Już 6 września 2021 roku o godz. 16.30 zapraszamy na prelekcję Wojciecha Orlińskiego „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz wernisaż wystawy grafik Daniela Mroza „Od Trurla do Klapaucjusza”, które będzie można obejrzeć w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 6.

We wrześniu odbędą się także: cykl lekcji bibliotecznych skierowanych do dzieci i młodzieży przybliżających sylwetkę i twórczość Stanisława Lema a także „Poranki z Lemem” – cykl internetowych publikacji wybranych fragmentów książek pisarza.

W październiku wszystkich młodych konstruktorów zapraszamy na warsztaty robotyki „Zbuduj robota”.

W ramach „goLEM 2021” ogłaszamy również trzy konkursy skierowane do różnych grup odbiorców:

  • Konkurs plastyczny dla dzieci „Jam jest robot hartowany”,
  • Konkurs literacki na recenzję dowolnej książki Stanisława Lema „Namaluj słowem Niezwyciężony – krążownik klasy międzygwiezdnej” skierowany do młodzieży,
  • Quiz on-line „Sepulkiada”.

26 listopada 2021 roku podsumujemy wszystkie działania projektowe. Uroczystości będą towarzyszyć: projekcja filmu Borysa Lankosza „Autor Solaris” oraz wystawa robotów.

Do udziału w wydarzeniach zapraszamy mieszkańców miasta i powiatu, którzy dotąd nie zetknęli się
z prozą Lema, jak i tych, którzy poznali ją wiele lat temu i chcieliby odświeżyć znajomość książek Mistrza fantastyki. Mimo upływu czasu,  jest to literatura pełna humoru, inteligentna
i ponadczasowa.

Informacje na temat wszystkich działań kulturalnych i edukacyjnych odbywających się w ramach „goLEM 2021” dostępne są na stronie www.mbptomaszow.pl, fanpagu biblioteki na Fb oraz pod nr tel. 44 724 67 39.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

16 − 12 =