We wtorek, 30 listopada 2021 roku, w hali lekkoatletycznej Centralnego Ośrodka Sportu w Spale odbyła się II Olimpiada Dzieci i Młodzieży Powiatu Tomaszowskiego w Lekkiej Atletyce.

Organizatorem Olimpiady było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim – Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we współpracy z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym oraz Fundacją Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego. Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, powitał uczestników Olimpiady – uczniów tomaszowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół z gmin powiatu tomaszowskiego. Powitał też zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Leon Karwat – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Tomaszowskiego, Marek Parada – członek Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Elżbieta Łojszczyk i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Wójtowie gmin powiatu tomaszowskiego: Franciszek Szmigiel – Wójt gminy Tomaszów Mazowiecki, Marek Kaźmierczyk – Wójt gminy Rzeczyca, Dariusz Misztal – Wójt gminy Będków, Bogdan Kącki – Wójt gminy Inowłódz, Waldemar Wendrowski – dyrektor COS-u w Spale, dyrektorzy tomaszowskich szkół i nauczyciele, trenerzy młodych zawodników. W rywalizacji wzięło udział 21 drużyn, 420 młodych sportowców z: gminy Rzeczyca, gminy Czerniewice, gminy Inowłódz, z miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Szkoła Podstawowa nr 3, 6, 8, 11, 12, 13, 14, szkoły ponadpodstawowe: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 8. Rywalizacja odbywała się w 4 kategoriach wiekowych w następujących dyscyplinach: bieg 60 m, 200 m, 600 m, 800 m, 1500 m, sztafeta 4 x 200 m, skok w dal i pchnięcie kulą.

Ruch i sport przegrywa z komputerem i smartfonem. Istotny wpływ na obniżenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży mają czynniki cywilizacyjne m.in. rozwój technologii cyfrowych. Młodzi większą ilość czasu spędzają przed komputerem, ze smartfonem lub tabletem. Z każdym rokiem coraz więcej mówi się, że dzieci unikają sportu oraz aktywności fizycznej. W dobie komputerów i Internetu znacznie atrakcyjniejszą i dającą szybszą satysfakcję formą spędzania czasu dla wielu dzieci jest gra komputerowa, czy czas spędzony na portalach społecznościowych. Dzieci z powiatu tomaszowskiego mogły wziąć udział w zawodach sportowych, ponieważ ruch jest bardzo ważny dla dzieci i młodzieży, jest ważny dla zdrowia każdego młodego człowieka. Zorganizowanie dla dzieci i młodzieży z powiatu tomaszowskiego zawodów sportowych jest doskonałą odskoczną od przeglądania telefonów i tabletów, sprawdzania poczty i oglądania zdjęć na Facebooku.

„Proszę Państwa, II Olimpiada Dzieci i Młodzieży Powiatu Tomaszowskiego, Olimpiada, która odbywa się w Centralnym Ośrodku Sportu, Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, Piękne, wspaniałe wydarzenie sportowe, wydarzenie, które zgromadziło bardzo wielu młodych ludzi, chcących ze sobą rywalizować w duchu fair play, chcących też pokazać swoje umiejętności i to wszystko, co tutaj widzimy, jest czymś wspaniałym, czymś pięknym, co trzeba pielęgnować i rozwijać. Trzeba, proszę Państwa, nasze dzieci odciągnąć od komputera, trzeba odciągnąć od telewizora, od smartfonów, żeby chciały się ruszać, żeby widziały w tej rywalizacji pewien cel, swój również rozwój, ale to przede wszystkim rozwój zdrowotny. W zdrowym ciele zdrowy duch, a żeby ciało było zdrowe, trzeba się gimnastykować, trzeba uprawiać, chociażby w sposób amatorski, jakiś sport, i to jest ten moment, to miejsce, w którym można konkretny sport uprawiać. Bardzo się cieszę, że te zawody udało się zorganizować. Jest to wielka frajda dla uczniów, że mogą startować w takim obiekcie, gdzie na co dzień trenują największe talenty, gdzie na co dzień trenują zawodnicy, którzy rywalizują w zawodach nie tylko ogólnopolskich, ale europejskich i światowych, i osiągają najlepsze rezultaty. To jest coś, o czym wielu marzyło, żeby właśnie móc tutaj, w takim miejscu próbować swoich sił i dzisiaj jesteśmy tego świadkiem. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej rywalizacji. Wszyscy są, proszę Państwa, wygranymi. Każdy na miarę swoich możliwości postarał się o najlepszy wynik, Zawodnicy dają z siebie wszystko. Widzimy, piękna, wspaniała sportowa rywalizacja. Dziękuję bardzo nauczycielom, tym wszystkim, którzy przygotowywali do tej Olimpiady. Dziękuję dyrektorom szkół, którzy się odpowiednio zaangażowali w promocję tej Olimpiady i pomagali w przygotowaniu uczniów do zawodów. Dziękuję dyrekcji Centralnego Ośrodka Sportu za umożliwienie rywalizacji, w tej hali sportowej. Dziękuję wójtom gmin należących do powiatu tomaszowskiego oraz panu Prezydentowi, że wystawili godne reprezentacje, zarówno reprezentujące gminy, jak i również miasto Tomaszów Mazowiecki. Wspaniała inicjatywa, którą, mam nadzieję, będziemy w kolejnych latach rozwijać w szerszym wymiarze, poszerzając o kolejne dyscypliny sportowe.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. Proszę Państwa, prestiżu tej Olimpiadzie, dodała wizyta Łódzkiego Kuratora Oświaty, pana Waldemara Flajszera. Wielu ważnych gości zaszczyciło swoją osobą te zawody, co podkreśla rangę tej Olimpiady i jest to budujące, patrząc w przyszłość, i patrząc na to wszystko, co planujemy, Chcemy rozwijać sport, chcemy stawiać na dzieci i młodzież, Widzimy, że inni też są tym zainteresowani, więc razem, wspólnie obieramy konkretny kierunek.” – dodał Mariusz Węgrzynowski.

https://fb.watch/9Ka7GumIUW/

„Dzień dobry Państwu. Witam z Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, Po raz drugi powiat tomaszowski zorganizował Olimpiadę Dzieci i Młodzieży, która objęła 21 szkół powiatu, miasta tomaszowskiego oraz gmin powiatu tomaszowskiego. W dniu dzisiejszym również byli obecni samorządowcy z powiatu tomaszowskiego, gmin, wójtowie, Mieliśmy okazję wręczać nagrody, medale, upominki, dla sympatycznej młodzieży, która w liczbie około 450 była reprezentowana na przepięknym, przepięknym obiekcie sportowym, na jakim trenują nasi mistrzowie sportu. Warto to podkreślić. To jest promocja sportu. Promocja powiatu. Nauka tężyzny fizycznej. To wszystko jest ważne, co powiat tomaszowski robi tutaj, poprzez organizację takich uroczystości, bo to są niewątpliwie ważne sprawy w skali powiatu, województwa łódzkiego, i jest to w tym momencie, w czwartej fali pandemii pewien ewenement. Ja to traktuję jako dobry znak, bo po pierwsze, dzisiejsza Olimpiada się odbyła. To już jest fakt. A po drugie to świadczy o tym, że być może pomalutku będziemy z tego zła, w którym tkwimy, wychodzić. Zatem, szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że tutaj mogłem być. Mogłem wręczać medale, Oni rywalizują tutaj jak prawdziwi sportowcy, także doping obecność tylu młodych ludzi z tego powiatu jest bardzo chwalebna. Do głowy przychodzi pomysł, czy nie zrobić takich konkurencji w skali województwa w tym obiekcie, bo to, co robi pan Starosta Mariusz Węgrzynowski to, co robi powiat tomaszowski jest ze wszech miar godne do naśladowania.” – pochwalił zorganizowanie Olimpiady Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty.

Po uśmiechniętych twarzach zawodników można wnioskować, że dzień był dla nich przyjemny, że uczestnicy są zadowoleni, zmęczeni, ale zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia. Każdy uczestnik otrzymał medal i dyplom na pamiątkę uczestnictwa w Olimpiadzie.

źródło – powiat-tomaszowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj