„To nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra”. Myśliwy przeciwko rzezi dzików

Od 12 stycznia rozpoczynają się „wieloobszarowe, zbiorowe i zsynchronizowane polowania” na dziki. Do końca lutego myśliwi mają ich zastrzelić nawet 210 tysięcy. „Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki” – stwierdził Marek Porczak, członek Koła Łowieckiego Ostoja w Jarosławiu. Opublikował on list, w którym nawołuje myśliwych do bojkotu zbiorowych polowań.

W niemieckich lasach zastrzelono rekordową liczbę dzików. Powodem ASF, którego tam jeszcze nie ma
pixabay.com/zdj.ilustracyjne

W niemieckich lasach zastrzelono rekordową liczbę dzików. Powodem ASF, którego tam jeszcze nie ma

Rzeź dzików ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) i jest odpowiedzią ministerstwa środowiska na protesty rolników po aferze dotyczącej sprowadzania do Polski świń z Litwy, z tzw. czerwonej strefy ASF.

Zaplanowana likwidacja dzików

Zarządy kół łowieckich zobowiązane są przez Polski Związek Łowiecki do zorganizowania polowań zbiorowych na dziki w dniach 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia. Do końca lutego myśliwi mają zastrzelić do 210 tysięcy dzików, co oznacza, że ma być wybita niemal cała populacja tych zwierząt.

– Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie zostanie opanowana – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że sama bioasekuracja gospodarstw nie wystarcza, konieczne jest także eliminowanie wirusa z przyrody.

Z decyzją taką nie zgadza się m.in. Marek Porczak, członek Koła Łowieckiego Ostoja w Jarosławiu, autor apelu do myśliwych.

„To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się nas pieniędzmi za tego typu odstrzały” – pisze. Wyjaśnia, że odstrzał wszystkich dzików nie rozwiąże problemu z afrykańskim pomorem świń. Tego samego zdania są autorzy akcji „Nie dla masowego odstrzału dzików!”.

Petycja do ministra Kowalczyka

Informacja o zorganizowanym wybijaniu dzików oburzyła wiele osób. Na internetowej stronie Petycje Obywatelskie Avazz trwa akcja „Nie dla masowego odstrzału dzików!”. Petycja, pod którą podpisało się już ponad 50 tys. osób, ma zostać przekazana ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi.

„Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!” – napisali autorzy petycji. 

więcej na: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-01-06/to-nie-ma-byc-redukcja-populacji-to-ma-byc-masakra-apel-przeciwko-rzezi-dzikow/?fbclid=IwAR3LzJozxkNk8hPD8wtzY2khLkFV2enp1OsPcbeudmMJ8Iugfxsy2lwXnS0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

osiem − dwa =