We wtorek, 13 kwietnia 2021 roku, obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Świat usłyszał o zbrodni 13 kwietnia 1943 roku. Informacja o odkryciu masowych grobów Polaków na terenie ZSRR, wstrząsnęła światem. Przez pół wieku nieustannie trwały próby zatuszowania tej okrutnej zbrodni.

W rocznicę tych dramatycznych doniesień, dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, Dorota Ignasiak i wicedyrektor placówki, Dariusz Stańdo złożyli kwiaty pod obeliskiem przy Dębie Pamięci znajdującym się na terenie PCAS-u, przy ul. Farbiarskiej.

Dąb Pamięci ma nr 7015 i jest żywym pomnikiem upamiętniającym Antoniego Małka, ur. 8 czerwca 1908 r. w Michałowicach, syna Jana i Walerii z Piekarskich, absolwenta seminarium nauczycielskiego w Tomaszowie Mazowieckim (1930) i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty (1932). 1 I 1934 mianowany podporucznikiem ze starszeństwem, przydzielony do 36 pp. Od 1935 r. w 72 pp. Nauczyciel. Zamordowany w Katyniu, w wieku 32 lat… Warto też przypomnieć, że tego okrutnego mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych, oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Na zdjęciu: Dąb Pamięci Antoniego Małka, nauczyciela zamordowanego w Katyniu. Dąb Pamięci znajduje się na terenie Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Farbiarskiej

Źródło Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj