Łódzkie Linie Turystyczne pojawią się w tym roku w wyjątkowym wydaniu. Po ulicach Łodzi kursować będą dwie specjalnie linie 0 i 100, które w całości obsługiwane będą zabytkowymi tramwajami i autobusami. Na sentymentalną podróż po mieście z przewodnikiem, zapraszamy w każdy wakacyjny weekend od 3 lipca do końca września. Na trasie spotkamy między innymi przedwojenny wagon tramwajowy typu Sanok czy autobus typu Jelcz „Ogórek” z 1977 r. Łódzkie Linie Turystyczne organizowane są wspólnie przez kilka podmiotów działających dla transportu zbiorowego w mieście, a tradycja wakacyjnych kursów zabytkowymi tramwajami, toczy się na łódzkich szynach od 2003 r.

Tegoroczny kształt linii turystycznych zainicjował w ramach Budżetu Obywatelskiego Pan Tomasz Adamkiewicz, miłośnik Łodzi, jej dziejów, działacz na rzecz historii miasta, wieloletni prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Łodzi oraz miłośnik łódzkiej komunikacji miejskiej. Jego projekt zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego na kursy zabytkowym tramwajem po Łodzi z przewodnikiem, zyskał duże poparcie wśród Łodzian. Wygrany projekt Pana Tomasza Adamkiewicza stał się zalążkiem do stworzenia Łódzkich Linii Turystycznych, które stanowią rozbudowane połączenie kursującej od 2003 r. Tramwajowej Linii Turystycznej, zgłoszonego projektu i pomysłu na stworzenie nowej wakacyjnej atrakcji dla Łodzian i osób odwiedzających nasze miasto.

Tramwajowa Linia Turystyczna co roku organizowana była przez Klub Miłośników Starych Tramwajów, MPK-Łódź Sp. z o. o. i Zarząd Dróg i Transportu. Na początku kursowała jako „zerówka” do rekreacyjnych terenów Łodzi, następnie po uruchomieniu Zajezdni Muzealnej Brus odwiedzała podmiejską linię tramwajową do Lutomierska, a w ostatnich latach kursowała w ramach wakacyjnej linii T1 na Zdrowie. Przez ostatnie 18 lat kursy obsługiwane były jednym składem wagonów 5N+5ND z lat 60. należącym do MPK-Łódź Sp. z o. o. Dzięki połączeniu sił i projektowi Pana Tomasza Adamkiewicza w tym roku możemy zaproponować nowy format Łódzkich Linii Turystycznych w ramach których uruchomione zostaną dwie linie (tramwajowa i autobusowa) obsługiwana łącznie pięcioma zabytkowymi pojazdami. 

W każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 26 września kursować będzie na trasie z placu Niepodległości do krańcówki na ul. Północnej linia 0. Linia obsługiwana będzie trzema zabytkowymi pojazdami: Sanokiem z 1928 r. należącym do Pana Tomasz Adamkiewicza, GT6 z 1963 r. będącym własnością Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz skład wagonów 5N+5ND z 1960 r. i 1961 r. łódzkiego MPK. Dodatkową atrakcją będą kursy z przewodnikiem, który opowie o historii i atrakcjach Łodzi. Kursy z przewodnikiem realizowane będą tramwajem typu z Sanok. 

Natomiast od 3 lipca do 29 sierpnia w soboty i niedziele uruchomiana będzie autobusowa linia 100. Trasa biegnie od skrzyżowania Kościuszki z Mickiewicza, przez Zdrowie na Retkinię. Na linii kursować będzie dawno nie widziany w Łodzi Jelcz „Ogórek” z 1977 r. oraz przegubowy Ikarus 280. Linie obsługuje Grupa Czerwony Ikarus.

Zapraszamy na sentymentalną podróż po Łodzi, by zobaczyć jak niegdyś podróżowało się komunikacją miejską po Łodzi oraz dowiedzieć się jakie historie piszą kamienice mijane z okien pojazdów. 

Linia 0 kursować będzie w każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 26 września na poniższej trasie:

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Piotrkowska Centrum, Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna – PÓŁNOCNA

Kursuje co 40 minut w godzinach 10-18. 

Kursować będą poniższe tramwaje:

Sanok

Kursuje na linii 0 w każdą sobotę i niedzielę. Kursy z przewodnikiem. Tramwaj kursuje w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego. Kursy są bezpłatne.
Rok budowy: 1929
Lata eksploatacji: 1929-1973
Producent: Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper S.A.
Właściciel: Tomasz Adamkiewicz

5N+5ND „eNka”

Kursuje w niedziele na linii 0
Lata budowy: 1960-1961
Producent: Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych „Konstal” (5N #337), Świdnicka Fabryka Wagonów (5ND #644)
Właściciel: MPK-Łódź Sp. z o.o.

GT6 „Helmut”

Kursuje w soboty na linii 0
Rok budowy: 1963
Lata eksploatacji:  1963 – 2019 (w Łodzi od 2009 r.)
Producent: Düwag
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

803N „Kanciak”

Kursuje na linii 0 w wybrane soboty zamiast GT6
Rok budowy: 1974 (modernizacja: 2001)
Lata eksploatacji: 1974-2012
Producent: Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych „Konstal”
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

Linia 100 kursować będzie w każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 29 sierpnia na poniższej trasie:

PIOTRKOWSKA CENTRUM (KOŚCIUSZKI / MICKIEWICZA) – Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Juszczakiewicza, Armii Krajowej, Wyszyńskiego – RETKINIA – Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Kościuszki – PIOTRKOWSKA CENTRUM (KOŚCIUSZKI / MICKIEWICZA)

W dniach 25 lipca i 15 sierpnia linia kursować będzie na poniższej trasie do Zajezdni Muzealnej Brus w której odbywać się będą dni otwarte:

PIOTRKOWSKA CENTRUM (KOŚCIUSZKI / MICKIEWICZA) – Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska – ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS – Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Kościuszki – PIOTRKOWSKA CENTRUM (KOŚCIUSZKI / MICKIEWICZA)

Kursuje co 40 minut w godzinach 10-18. 

Kursować będą poniższe autobusy:

Jelcz 272 MEX „Ogórek”

Kursuje w soboty i niedziele na linii 100.
Rok budowy: 1977 r.
Producent: Jelczańskie Zakłady Samochodowe 
Opiekun: Grupa Czerwony Ikarus

Ikarus 260.04

Kursuje w wybrane dni na linii 100.
Producent: Ikarus Székesfehérvár
Rok budowy: 1983 
Właściciel: Grupa Czerwony Ikarus

Ikarus 280.70E

Kursuje w soboty i niedziele na linii 100
Producent: Ikarus Székesfehérvár 
Rok budowy: 1997 
Właściciel: Grupa Czerwony Ikarus

Dziękujemy partnerom i organizatorom tegorocznych Łódzkich Linii Turystycznych:

Panu Tomaszowi Adamkiewiczowi – właścicielowi tramwaju typu Sanok, pomysłodawcy linii turystycznej i kursów z przewodnikiem;

Klubowi Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi – obsługującemu kursy wagonem typu GT6 oraz zapewniającemu wolontariacko obsługę konduktorską wszystkich pojazdów Łódzkich Linii Turystycznych;

Grupie Czerwony Ikarus – obsługującej zabytkowymi autobusami linie 100;

MPK-Łódź Sp. z o. o. – obsługującemu kursy linii 0 wagonem 5N+5ND oraz

Panu Maciejowi Zielińskiemu (WatchLinie) – twórcy oprawy graficznej.

Źródło MPK Łódź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13 + cztery =