Miasto otrzyma prawie 19 milionów złotych na wymianę oświetlenia ulicznego ze sterowaniem logicznym wraz z okablowaniem sieci wysokiego i średniego napięcia. To wynik pierwszego naboru w ramach „Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych”.

Wśród beneficjentów funduszu znalazł się Tomaszów Mazowiecki, który otrzyma na realizację wspomnianej inwestycji środki w wysokości 18.900, 000 zł.

Inwestycja przewiduje  wymianę ok. 5500 szt. opraw sodowych i zastąpienie ich oprawami LED z inteligentnym systemem sterowania i specjalistycznym doświetleniem przejść dla pieszych. Oprawy LED będą wyposażone w autonomiczną regulację strumienia świetlnego, dostosowanego do ruchu ulicznego, z możliwością programowania i sterowania. Pozwoli to na ograniczenie natężenia oświetlenia w godzinach najniższego ruchu i dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Wymiana oświetlenia obejmie obszar całego miasta i przyniesie to znaczące oszczędności z tytułu opłaty za energię elektryczną.   

Drugim zadaniem, na które zostaną wykorzystane pozyskane środki jest skablowanie sieci wysokiego i średniego napięcia w celu przygotowania terenów pod planowane inwestycje. Zamiast słupów wysokiego i średniego napięcia linie kablowe zostaną umieszczone w gruncie co pozwoli wykorzystać nowe tereny. Planowany koszt całkowity inwestycji to 21 mln, natomiast realizacja w latach 2022-2024.

Inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego i wprowadzenia elementów smart, budowy miasta nowoczesnego i nowocześnie zarządzanego, ekologicznego i czystego.. Projekt uwzględnia kwestie ekologiczne poprzez optymalizację i efektywność energetyczną oraz przyczyni się do poprawy komfortu użytkowania i bezpieczeństwa na drogach i ciągach pieszych.

W ramach „Polskiego Ładu” jednostki samorządu terytorialnego złożyły ok. 8 tysięcy wniosków na kwotę na ponad 93 mld zł. Zgodnie z założeniami, w ramach samorządy otrzymują wsparcie do 95% bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje.  Łącznie w ciągu najbliższych kilku lat samorządy otrzymają 100 mld zł, a w pierwszej fazie ponad 20 mld zł. „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

Źródło Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

sześć + dwa =