W najbliższą sobotę, 4 września 2021 r. o godz. 14, na Przystani Miejskiej przy ul. PCK tekst „Moralności Pani Dulskiej” będą czytać znamienici mieszkańcy Tomaszowa. Po zakończeniu Narodowego Czytania odbędzie się Piknik Rodzinny, w czasie którego prowadzona będzie zbiórka publiczna na leczenie Zosi Bigos.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W tegorocznej 10. jubileuszowej edycji, zaprezentowana zostanie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten autorka napisała jesienią 1906 roku. Bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Już sam tytuł wskazuje na problem zawarty w utworze – na pokrętną moralność głównej bohaterki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. „Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście inaugurującym tegoroczną edycję – Prezydent RP Andrzej Duda.

Wzorem lat poprzednich, tomaszowska Biblioteka bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji, zapraszając do wspólnego czytania mieszkańców miasta. Osoby, które przyniosą egzemplarz czytanej lektury, otrzymają okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2021.

Źródło Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

14 − osiem =