Na dzień przed rozpoczęciem wakacji, na Smardzewickiej plaży nad Zalewem Sulejowskim odbyła się inauguracja Sezonu Wodnego 2022. Gospodarzami spotkania wszystkich służb i instytucji współpracujących na rzecz bezpieczeństwa na akwenie wodnym i terenach przyległych był Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman oraz Starosta Tomaszowski Mariusz Węgrzynowski. Oficjalne otwarcie sezonu wodnego poprzedzone było spotkaniem roboczym przedstawicieli tych służb, podczas, którego wymieniono się doświadczeniami, podsumowano dotychczasową współpracę i omówiono wstępnie plan skoordynowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w rozpoczynającym się sezonie. /FOTOGALERIA/

 23 czerwca 2022 roku, punktualnie o godzinie 10:00 w sali odpraw tomaszowskiej komendy rozpoczęło się spotkanie zainicjowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymona Hermana, w którym udział wzięli przedstawiciela kilkunastu współpracujących ze sobą instytucji, działających na rzecz bezpieczeństwa amatorów wodnych kąpieli w Zalewie Sulejowskim. Moderujący spotkanie insp. Szymon Herman omówił zagadnienia zwizualizowane w multimedialnej prezentacji, która w całości poświęcona była tematyce bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Nadmienił również, że realizowane w bieżącym sezonie zadania prewencyjne i profilaktyczne z tego zakresu, będą doskonale wpisywały się w VI edycję ogólnopolskiej akcji informacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.  

  Po tej części spotkania przedstawiciele służb, przemieścili się w rejon Zalewu Sulejowskiego, gdzie na plaży gminnej w Smardzewicach gospodarze inauguracji insp. Szymon Herman i Mariusz Węgrzynowski Starosta Tomaszowski, oficjalnie przywitali przedstawicieli władz samorządowych, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej – Wody Polskie, Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Łowieckiej, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Straży Leśnej, Nadleśnictwa Spała i Smardzewice, Ochotniczych Straży Pożarnych z Tomaszowa Maz, Twardej i Smardzewic, Dyrektorów szkół, i przedszkoli, przedstawicieli szkół żeglarstwa i sportów motorowodnych oraz licznie zgromadzoną młodzież i dzieci.   

  Komendant insp. Herman wspólnie ze Starostą p. Węgrzynowskim, oficjalne otwarcie sezonu wodnego nad zalewem poprzedzili, krótkimi wypowiedziami, w których podkreślali jak ważnym jest współpraca służb na rzecz prewencji i zapobiegania sytuacjom kryzysowym, a w przypadku działań ratunkowych ich właściwa koordynacja.

  Wykorzystując obecność mediów, głos zabrali również przedstawiciele innych służb i instytucji by dotrzeć do jak najliczniejszej grupy odbiorców, którzy w trakcie wakacji niejednokrotnie będą korzystali z wypoczynku nad wodą. W swoich wypowiedziach podkreślali jak ważny jest zdrowy rozsądek, nie przecenianie sowich umiejętności pływania, stosowanie ogólnoprzyjetycyh zasad bezpieczeństwa, nie spożywanie alkoholu przed wejściem do wody i dbanie o bezpieczeństwo zarówno swoje, swoich bliskich jak również innych amatorów wypoczynku nad wodą.       

  Po oficjalnym otwarciu Sezonu Wodnego 2022 nad Zalewem Sulejowskim, nastąpiła część pokazowa, podczas której przedstawiciele Policji Wodnej, Państwowej Straży Pożarnej, OSP oraz WOPR zaprezentowali umiejętności prowadzenia skoordynowanych działań na wodzie oraz współpracy pomiędzy służbami.

  Zasymulowano dwie niebezpieczne sytuacje podczas, których służby musiały podjąć ,,rozbitków” z przewróconej łodzi i kajaka, w tym jednego nieprzytomnego i nie dającego oznak życia, który znajdował się przez dłuższy czas pod powierzchnią wody.  Podczas symulacji poszkodowane osoby przetransportowane zostały na brzeg, gdzie nieprzytomna osoba wymagała przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po przywróceniu funkcji życiowych, topielec przy wykorzystaniu quada i specjalnej przyczepy do transportu poszkodowanych na noszach został przewieziony i przekazany służbom medycznym.

  Dla kilkuset najmłodszych uczestników spotkania, organizatorzy i partnerzy przygotowali mnóstwo atrakcji, gdzie prócz zabawy milusińscy mogli się edukować w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą.   

  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż tomaszowscy wodniacy patrolując wody zalewu wykorzystują dwie  nowoczesne łodzie hybrydowe typu RIB wyposażone w silniki o mocy 200 KM i w pełni wyposażone w sprzęt ratunkowy m.in.: koła ratunkowe, kamizelki, bojki, apteczki itp. Łodzie te doposażono również w inne niezbędne i bardzo pomocne oprzyrządowanie jak np.: echosondy i urządzenia nawigacyjne. Prezentowane przez tomaszowskich policjantów łodzie doskonale sprawdzają się na zbiornikach wodnych o charakterystyce zbliżonej do tej jaka panuje na Zalewie Sulejowskim. Umożliwiają one policjantom patrolującym wody zalewu zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom licznie wypoczywającym nad brzegiem zbiornika.

/st.asp. Grzegorz Stasiak /

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj