W poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku o godzinie 9.00, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce, maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości z języka polskiego. Egzamin trwał 170 minut, czyli zakończył się o godzinie 11.50.

W tym roku, w czasie panującej na świecie pandemii, jest inaczej jak w latach poprzednich. Długo nie była znana dokładna data matur. W związku z pandemią koronawirusa egzaminy maturalne w 2020 roku nie odbyły się w maju. Ich termin został przełożony ze względu na bezpieczeństwo uczniów i egzaminatorów. Zrezygnowano też z egzaminów ustnych. Jedynie do egzaminów pisemnych przystępuje młodzież zdająca w tym roku maturę.

W poniedziałek, 8 czerwca maturzyści będą zdawać:
godz. 9:00 – język polski, poziom podstawowy
godz. 14:00 – język polski, poziom rozszerzony.

We wtorek – 9 czerwca 2020 roku:

godz. 9:00 – matematyka
godz. 14:00 – język łaciński i kultura antyczna, poziom podstawowy i rozszerzony.

W środę, 10 czerwca 2020 roku:
godz. 9:00 – język angielski, poziom podstawowy
godz. 14:00 – język angielski, poziom rozszerzony.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim do egzaminu przystąpiło 135 uczniów, abiturientów z pięciu klas o profilach: matematyczno-fizycznym, humanistycznym, menadżerskim, biologiczno-chemicznym i matematyczno-chemicznym.

„Dzisiaj zaczynamy w bardzo specyficznych warunkach. Ze względów bezpieczeństwa na zdrowie, przystosowaliśmy szkołę w ostatnich tygodniach do tego, aby ten egzamin mógł się bezpiecznie odbyć. W okresie przygotowań do matury cały czas jesteśmy w stałym kontakcie z organem prowadzącym. Pani naczelnik, Beata Stańczyk, nadzoruje przygotowania szkół do egzaminu maturalnego. Otrzymujemy pomoc w zorganizowaniu matury, zakupie potrzebnych materiałów do zabezpieczenia egzaminu, tak, żeby on się odbył w bezpieczny sposób.” – powiedział Arkadiusz Broniarek – dyrektor II LO.

Okręgowe Komisje Egzaminacyjne prześlą do szkół świadectwa do 11 sierpnia 2020 roku. Wtedy też zostaną ogłoszone wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Tegoroczne tematy z języka polskiego były następujące:

Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów „Wesela” Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury.

Osoby, które nie gustują w dramacie autorstwa Wyspiańskiego i tematyce fantasy mogły wybrać temat alternatywny, który został oparty na wierszu Anny Kamieńskiej p.t. „Daremne”.

W zadaniach otwartych pojawił się również fragment „Pana Tadeusza”. Maturzyści musieli rozpoznać z jakim tekstem oraz czyjego autorstwa mają do czynienia.

Życzymy wszystkim maturzystom powodzenia. Połamania piór, optymizmu i dużo wiary we własne siły! Dacie radę!

źródełko – powiat-tomaszowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

trzy × 2 =