Jak pomóc bezdomnym, szczególnie w okresie zimowym? Co możemy zrobić i gdzie mamy skierować człowieka pozbawionego schronienia? Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi przygotowało plakat z informacjami o placówkach świadczących pomoc dla osób bezdomnych na terenie województwa łódzkiego.

Niesienie pomocy osobom bezdomnym, starszym oraz mieszkającym samotnie i niezaradnym życiowo stanowi jedno z głównych działań nie tylko wielu instytucji pomocowych, ale również Policji. Bezdoność to niezwykle złożony problem, a osoby nią dotknięte przechodzą przez szereg traumatycznych przeżyć. Z tego powodu pomoc, jaką należy im ofiarować, powinna być przemyślana i jak najbardziej profesjonalna. Jak pomóc bezdomnym? Co możemy zrobić i gdzie mamy skierować człowieka pozbawionego schronienia?

Policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na pustostany, ogródki działkowe, altanki, miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Oferują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Zadania te realizowane są w głównej mierze przez dzielnicowych, którzy bardzo dobrze znają swoje rejony służbowe. Codzienne interwencje, szczególnie te w okresie zimowym, pokazują jak wiele osób bezdomnych potrzebuje pomocy. Stąd też niezbędne w tym zakresie jest zrozumienie, doświadczenie i współpraca służb mundurowych, ratunkowych i pomocowych.

W okresie jesienno-zimowym służby intensyfikują swoje działania, aby jeszcze skuteczniej docierać z informacją na temat możliwości pomocy oraz zachęcać takie osoby do skorzystania ze schronienia.

Policjanci apelują:

W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niejednokrotnie to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

Informacje na temat placówek zajmujących się pomocą osobom bezdomnym, można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer 987 czynny całą dobę.

Źródło Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj