Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w okolicach budynków mieszkalnych na terenach wiejskich, spotkać możemy je również w miastach. Dzieje się tak z powodu ingerencji ludzi w tereny, które zamieszkują dzikie zwierzęta, co sprawia, że zostają one pozbawione swojego naturalnego środowiska życia oraz pożywienia, dlatego też wkraczają na teren życia ludzi szukając schronienia oraz pożywienia. Straż Miejska coraz częściej zostaje wzywana do odławiania dzikich zwierząt z posesji. Zwierzęta te są wystraszone, zdenerwowane, w różny sposób reagują na ludzi. Ważne jest by z rozwagą odławiać zwierzęta, które znalazły się na naszej posesji. 

Oto kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać:

  1. Nie wolno łapać samodzielnie dzikich zwierząt, szczuć psem czy zapędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zdenerwowane zwierzę z pewnością zaatakuje!
  2. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Spokojnie się wycofaj.
  3. Nie podchodź do zwierzęcia. Staraj się je obserwować z bezpiecznej odległości bądź z pomieszczenia. Będziesz mógł na bieżąco informować służby o kierunku przemieszczania się zwierzęcia.
  4. W sytuacji, gdy wymienione zwierzęta pojawią się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych należy poinformować Straż Miejską.

Kilka dni temu Straż Miejska otrzymała zgłoszenie od mieszkańca wsi Wygnanów o znajdującym się na posesji lisie, strażnicy, którzy wyposażeni są w odpowiedni sprzęt do odławiania dzikich zwierząt sprawnie i profesjonalnie odłowili wystraszone zwierzę, wcześniej zostali poinformowani o sarnie, która znajdowała się na podwórku przy ulicy Działkowej.

W dniu 28 lipca na terenie posesji znajdującej się w Opocznie właścicielka znalazła zaskrońca, który wylegiwał się w rabacie kwiatowej, on również został odłowiony. W każdym przypadku zapewniona była pomoc weterynaryjna, a następnie zwierzęta zostały wypuszczone do lasu. 

Strażnicy Miejscy coraz częściej dostają powiadomienia o tego typu przypadkach, pamiętać trzeba również o zbliżającym się sezonie jesienno–zimowym, w którym to zwierzęta poszukują schronienia przed chłodem oraz pożywieniem. 

Źródło Straż Miejska w Opocznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1 × jeden =