Dzięki czujności 30-latka nietrzeźwy kierowca peugeota został wyeliminowany z ruchu drogowego. 38-letni kierujący złamał sądowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.

3 maja 2022 roku około 14:00 policjanci ruchu drogowego z tomaszowskiej jednostki zostali skierowani do miejscowości Tresta, gdzie jeden z uczestników ruchu, ujął nietrzeźwego kierowcę. Na miejscu mundurowi ustalili, że w miejscowości Twarda 30-letni zgłaszający zauważył osobowego peugeota, którego kierujący kilkukrotnie najechał na krawężnik oddzielający pas ruchu od chodnika. To wzbudziło jego podejrzenia, iż kierowca peugeota mógł być pod wpływem alkoholu lub innych psychoaktywnych środków. Świadek ruszył swoim autem za peugeotem. Kierowca tego pojazdu kilkukrotnie zwalniał a następnie przyspieszał. Na jednej z ulic w Treście silnik peugeota zgasł i auto się zatrzymało. Wykorzystał to 30-latek, który szybko dobiegł do kierowcy i wyjął mu ze stacyjki kluczyki uniemożliwiając tym samym dalszą jazdę. Poczuł on od kierowcy silną woń alkoholu i wezwał policję. Policjanci poddali 38-letniego kierowcę peugeota badaniu trzeźwości. Miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Dalsza kontrola wykazała, iż mężczyzna wsiadł „za kółko” mimo dożywotniego sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami. Za złamanie sądowego zakazu i jazdę na „podwójnym gazie” podejrzanemu grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci dziękują 30-latkowi i jego małżonce, za obywatelską postawę i reakcję w sytuacji zagrożenia. Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji. Policja apeluje, widzisz nietrzeźwego kierującego – reaguj!

Pamiętajmy również, że alkohol znacząco zmniejsza  szybkość reakcji. Powoduje problemy z ostrością widzenia jak i wyczuciem odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuację i własne umiejętności. Jeśli piłeś alkohol, nie decyduj się na kierowanie jakimkolwiek pojazdem. Jazda za kierownicą w stanie nietrzeźwości to częsta przyczyna wielu tragedii oraz niebezpiecznych zdarzeń drogowych!

/st.asp. Grzegorz Stasiak/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

4 × 5 =