13 grudnia upamiętniliśmy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej z udziałem władz miasta i powiatu oraz młodzieży z tomaszowskich placówek młodzieżowych i szkolnych pocztów sztandarowych,  w trakcie której harcerze z tomaszowskiego Hufca ZHP wprowadzili do świątyni Światełko Pamięci dedykowane wywodzącym się z opozycji bohaterom stanu wojennego.

O godzinie 10.30 w MCK „Tkacz” odbyło się spotkanie młodzieży z działaczami NSZZ Solidarność z lat 80-tych, represjonowanymi w okresie stanu wojennego, a także projekcja filmu związana z tematyką stanu wojennego. Gośćmi spotkania byli: Stanisław Kurnik, Stanisław Szubert i Andrzej Michalecki. Ponadto przygotowano wystawę upamiętniającą wydarzenia z tego okresu.

Akcentem upamiętniającym rocznicę był również posterunek MO, LWP i ZOMO usytuowany na Placu Tadeusza Kościuszki, przygotowany przez tomaszowską grupę rekonstrukcyjną Milicji Obywatelskiej i Ludowego Wojska Polskiego. Wcześniej „funkcjonariusze” z grupy rekonstrukcyjnej „aresztowali” zaproszonych do „Tkacza” działaczy NSZZ Solidarność, przypominając w ten sposób realia stanu wojennego.

Elementem obchodów był również cykl wykładów w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego pt. „40 lat temu – 13 grudnia 1981 r.”. Wykłady odbywały się od 7 do 10 i od 14 do 17 grudnia i udział w nich brali uczniowie z tomaszowskich szkół.

Źródło Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

14 + sześć =