16 marca o godzinie 15:30 do Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Mazowieckim, wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanym w miejscowości Rokiciny Kolonia przy ulicy Radosnej. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane 3 zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach oraz po jednym zastępie z Ochotniczej Straży Pożarnej Łaznów i Rokiciny. W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyło łącznie 26 strażaków.

W wyniku wybuchu gazu propan – butan z butli 11 kg, w drewnianym budynku doszło do przewrócenia się ok. 6 mb ściany frontowej, ściana ganku, okna i drzwi w pomieszczeniu kuchni zostały wypchnięte poza obrys budynku, częściowemu uszkodzeniu uległ również strop.       

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ratowników, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, odłączeniu energii elektrycznej w budynku oraz ugaszeniu pożaru. W trakcie prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych z budynku została wyniesiona butla z gazem, którą strażacy schłodzili wodą. Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, podjął decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania.   

W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, starsza kobieta w wieku około 88 lat, którą jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, z licznymi oparzeniami skóry ewakuowali z budynku sąsiedzi,.   Kobieta została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przewieziona do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa wymiana butli z gazem w kuchence gazowej przez użytkownika.

Akcja trwała blisko 3 godziny. Ostatni zastęp straży pożarnej zakończył swoje działania o godzinie 17:22.    

Źródło Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj