W sobotę 23 listopada 2019 roku już po raz 19-sty odbył się Regionalny Konkurs Darcia Pierza.

W rywalizacji darcia pierza brały udział zespoły KGW z całego powiatu tomaszowskiego oraz dwie gminy sąsiednie Brójce i Poświętne. Jak się szacuje imprezę obejrzało kilkaset osób.

Na samym początku wszystkich gości, samorządowców i parlamentarzystów przywitał Wójt Gminy Rzeczyca – Marek Kaźmierczyk oraz Starosta Powiatu Tomaszowskiego Mariusz Węgrzynowski. Po części oficjalnej na scenie rozbrzmiał folk pełną gębą. Zagrały zespoły z Gminy Rzeczyca: Śliczny Zespół, Kapela Gmajów, Mali Rzeczycanie, Kapela Bobrowianie oraz KGW Luboczanki.

Sam konkurs darcia pierza trwał około półtorej godziny. W tym roku udarto prawie kilogram pierza. Jury oceniało nie tylko ilość ale też i jakość. I tak pierwsze miejsce zdobyły panie reprezentujące gminę Będków. Pozostałem gminy zdobyły drugie miejsca. Nie chodzi tutaj przecież o wygraną tylko o integrację i kultywowanie dawnych tradycji polskiej wsi.

Tak jak w ubiegłym roku udarte pierze trafi do poduchy, którą otrzyma pierwsze urodzone dziecko w 2020 roku w gminie Rzeczyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

trzy × 5 =