Powiatowe Centrum Animacji Społecznej organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich. W tym roku impreza obchodzić będzie swój pierwszy, mały jubileusz, ponieważ będzie to jej 5 edycja.

Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. W tym roku swój udział zgłosiły koła z siedmiu powiatów: bełchatowskiego, piotrkowskiego, kutnowskiego, skierniewickiego, brzezińskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego. Łącznie w turnieju zmierzy się 15 drużyn, a polem do rywalizacji będzie 6 konkurencji: kulinarna, artystyczna, edukacyjna, sprawnościowa, modowa i test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa na wsi.

Tematem tegorocznej edycji jest „Staropolskie wesele”, zatem wszystkie konkurencje będą mu podporządkowane. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie weselne danie na bazie kapusty i mięsa. Scenka w konkurencji artystycznej musi również dotyczyć obrzędu weselnego, natomiast w edukacyjnej należy sięgnąć po konkretny obrzęd lub zwyczaj związany z weselem na danym terenie. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której panie mają przygotować suknię inspirowaną staropolską modą ludową. Będą one prezentowane na wybiegu. Dodatkowo zostaną też zaprezentowane suknie z najnowszej kolekcji jednego z salonów w Tomaszowie, który jest partnerem imprezy, a także historyczne, autentyczne suknie ślubne                       z różnych regionów Polski.

– Bardzo się cieszę, że w tym roku wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formie, tu u nas w PCAS-ie i po raz pierwszy w siedzibie przy ul. Farbiarskiej. Poprzednia edycja odbyła się on-line, ale to nie to samo. Jednym z atutów tego wydarzenia jest integracja środowiska kół gospodyń i gdy jesteśmy tu wszyscy razem, turniej staje się jedną wielką biesiadą. Konkurencje są pomyślane w ten sposób, by poza rywalizacją, co forma wydarzenia niejako wymusza, była to przede wszystkim zabawa. Będzie oczywiście dużo tańców, śpiewów, bo tematem tegorocznej edycji jest przecież „Staropolskie wesele”, zatem zagości też u nas obrzędowość regionalna i moda weselna z różnych okresów. Jak widać, co roku turniej się rozrasta, w tegorocznej edycji mamy koła z całego województwa, także turniej sięga już coraz dalej – mówi Agnieszka Wieczorek, koordynatorka turnieju. – Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy.

 Nad całością imprezy czuwać będzie 6-osobowe jury w składzie: Elżbieta Łojszczyk – członek zarządu powiatu – przewodnicząca jury, Dariusz Tkaczyk – dyrektor tomaszowskiego oddziału firmy Eneris Surowce, Agnieszka Rusiecka z Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”, Anna Gawarzyńska z placówki terenowej KRUS-u w Tomaszowie, Karolina Jaskowiak – menager salonu sukien ślubnych Chassmi, Dorota Mielczarek – specjalistka od smaków, zawodowo zajmująca się gastronomią. Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju czekają wspaniałe nagrody ufundowane przez PCAS, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, firmę Eneris, KRUS, KOWR, Pizzerię Fiero i sklep Lewiatan. Gościom weselnym do tańca przez cały czas trwania imprezy będzie przygrywał profesjonalny zespół muzyczny. Dodatkowo na scenie w repertuarze weselnym zaprezentują podopieczni p. Katarzyny Rychlik z sekcji wokalnej PCAS-u. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Senior IX kadencji Sejmu RP – Antoni Macierewicz, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schraiber i Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Mariusz Węgrzynowski. Turniej odbędzie się w niedzielę, 17 października 2021 roku, o godzinie 14.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.

Dodatkowo, imprezie będzie towarzyszyło oficjalne otwarcie placówki z symbolicznym przecięciem wstęgi, które ze względu na pandemię, nie było możliwe wcześniej.

– To jest bardzo ważny moment w historii placówki, bo choć nie jest ona długa, to przecież działa na rzecz mieszkańców miasta i powiatu już 5 rok. Początkowo nasza siedziba mieściła się przy ul. Mościckiego, natomiast od stycznia 2020 roku działamy już tutaj, na zrewitalizowanym terenie przy ul. Farbiarskiej. Niestety pandemia w różnych fazach swojego rozwoju uniemożliwiała nam skutecznie przeprowadzenie oficjalnego otwarcia, takiego, na które zasługuje ta wyjątkowa przestrzeń, postanowiliśmy zatem skorzystać z okazji jaką jest 5 edycja turnieju, największej naszej imprezy i symbolicznie przeciąć wstęgę w tym właśnie momencie – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. – Może nie będzie to wielka feta, jednak dla nas wszystkich, czyli dla organu prowadzącego jakim jest Starostwo Powiatowe, dla wszystkich pracowników i dla mnie osobiście, będzie to bardzo ważny, symboliczny moment.

Dla przybyłych zostanie też udostępniona wystawa fotograficzna ukazująca proces rewitalizacji terenu przy ul. Farbiarskiej 20/24.

Na zdjęciu: harmonogram V Regionalnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, który odbędzie się w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim w niedzielę, 17 października 2021 roku

Źródło Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj