Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z urzędu, przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. W październiku rozpocznie się wypłata tych emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku.

W województwie łódzkim przeliczonych zostanie w ten sposób ponad 1200 emerytur, które zostały przyznane nie tylko na wniosek, ale także z urzędu, czyli po rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych.

Zmiany oznaczają m.in., że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich samych  zasadach jak w maju, o ile będzie korzystniejsza.

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. – wyjaśnia Monika Kiełczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

5 × cztery =